25 Nisan 2015 Cumartesi

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

Soma İçin Bir Olduk:  Hepsi bizim yakınımızdı ki…

Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.Ertesi gün çocukların hiçbiri okula gelmedi...

13 Mayıs 2014, Çarşamba… Kömür madenleriyle bilinen Soma kasabasında meydana gelen elim facianın ertesi günü… Soma’da görev yapan öğretmenler “o gün bizim için çok zor başladı, çocuklarımızın hiçbiri okula gelmedi” diye anlatıyor. Öğretmen Emel Abadan “Öğretmenler odasında sürekli haberleri izliyorduk ve herkes ağlıyordu” diyor. Öğretmen Mustafa Sabur: “Çocuklar okula döndüğünde onlara ne söylerim diye içi içimi yiyordu. Derken bir gün Bilim Kahramanları Derneği’nden geldiler ve etkilenen çocuklar için bir projeleri olduğunu söylediler.”

Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.

Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.


Bir boomads advertorial içeriğidir.

24 Nisan 2015 Cuma

mobbingçi VE BEN / DİKKAT mobing KÜÇÜK HARFTİR!

Şu aralar kendimi ezdirmek yerine , vasfı ne olursa olsun haksızlık edenlerin ağzının payını vermemden dolayı bir mobbing baskısı içerisindeyim. Açık kollamalar , nefret dolu bakışlar , sizi yetersizmiş gibi hissettirmeye yönelik ucuz bakış ve hareketler ... Ne ararsanız var yani. Tabi ben tüm bu yapılanların bir kişilik bozukluğu olduğunun farkındayım. Karşımdakinin az gelişmiş karakteri ve insanlar tarafından 'adam' yerine koyulabilme arzusu böyle eylemlere sürüklüyor kişiyi. Ve profosyonellikten bir haber yaklaşımlarla kardeşi yaşındaki insanlara bu tür ayak kaydırıcı , işinden etmeye yönelik yaklaşımlarda bulunabiliyor.
Peki ne mi yapıyorum , evet bu bir psikolojik savaş. Ama ben bu savaşın içinde değilim. İşimi yaptığımdan daha da iyi yapmaya çalışıp , sonuçlarına kafa yormuyorum. Karşımdakinin kendi içinde problemlerinin olduğunu bildiğim için asla ama asla yaptıklarını yorumlayıp , kafa yormuyorum.
Hayat daha önemli insanlar ve tepkilerine kafa yormamızı gerektirecek kadar kısa ...
O beni en fazla patronuna şikayet eder , ama güçlü olan benim. Benim şikayet ettiğim ve razı olmadığımı ve ne kadar üzüldüğümü bildirdiğim kişi ( mecazen), o şahsın hergün hangi yüzle oluğunu bilmediğim , huzurunda durduğu ve namaz kıldığı Allah'tır.!

20 Nisan 2015 Pazartesi

Bu Kez Sessiz Kalacağım !

Kendime kızıyorum bazen , anlamayacak insanlara kendimi anlatabilme çabalarımdan , sözlerimin duygularımın önüne geçip beni katı yürekli ve güçlü göstermesinden ve tüm bunların farkında olmama rağmen sessiz kalamamaktan...

Evet anlaşılacağı üzere Tenten ile kavga ettik. Artık eskisi gibi tahammüllü değil bana karşı. Önceden iki kere düşünürdü bana söylediklerini , şimdilerdeyse umursamıyor canımın acıyıp - acımadığını ...
Ben herzaman daha çok can acıtan  , kalp kıran taraf oldum bunu biliyorum , kavgaların ardından hemen geçen sinirimin ise bu işte hiçmi hiç faydası yok yine de . . .

Sonuç olarak biz birbirimizi çok ama çok kırdık yine... Onu bilmem ama beni çok yaralayan şeyler duydu kulaklarım. Kırgınım , ama kızgınlığımı muhafaza edemiyorum. Bu sebeple de küs kalamıyorum. Bu tutarsızlık ilişkimize daha da zarar veriyor ama... İstediğini söyle , nasılsa Gri Lady birazdan yanına gelip , hiçbirşey olmamış gibi konuşmaya devam edecek , ve tüm olanlar unutulacak...
Yaşananlar unutulabilir , unutturulabilir , peki ya hissettiklerim ???
Bu kez sessiz kalacağım ,  zor olsa da bu kez kendimi anlatmaya çalışmaktan vazgeçeceğim. Bakalım neler değişecek ...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...